Filmtorvet 1
4300 Holbæk
59430528
Filtrer visningen:

torsdag 15. november

Fantastiske skabninger - Grindelwalds Forbrydelser - 2D


The Wife


Journal 64


Julemandens Datter


Den Tid på Året


To minutters stilhed


B

I Krig og Kærlighed


Fantastiske skabninger - Grindelwalds Forbrydelser - 3D


Suspiria


Bohemian Rhapsody


    torsdag 15. november

    2t 15min

    Tilladt over 11 år

    Fantastiske skabninger - Grindelwalds Forbrydelser - 2D

    15:45
    Sal 1 Eggers og Vester
    18:30
    Sal 1 Eggers og Vester
    VÆLG SPILLETIDSPUNKT
    Den onde Gellert Grindelwald er undsluppet sit fangeskab, og er med det samme gået i gang med at samle ligesindede følgere.

    I et desperat forsøg på at forhindre Grindewald, søger den unge troldmand, Albus Dumbledore, hjælp fra sin tidligere studerende, Newt Scamander.

    Nu trækkes grænserne endnu en gang op til et dødeligt opgør mellem det gode og det onde i en magisk verden.
    Biografpremiere: Torsdag 15. november
    Instruktion: David Yates
    Skuespillere: Eddie Redmayne, Johnny Depp, Ezra Miller, Kathrine Waterson m.fl.
    Spilletid: 02:15
    Censur: Tilladt for børn over 11 år

    1t 40min

    Anbefalet over 7 år

    The Wife

    15:45
    Sal 2 Thiele Holbæk
    VÆLG SPILLETIDSPUNKT
    De sidste 40 år har Joan tilsidesat sit eget talent, sine egne drømme og ambitioner for at støtte op om sin karismatiske mand Joe og hans imponerende litterære karriere.

    Hun har ignoreret hans utroskab, tilskrevet det hans kunst og undskyldt det med elegance og humor. De har opbygget et ægteskab udelukkende på Joes præmisser.

    Den største aften i Joes liv – den aften hvor han skal modtage Nobels Litteraturpris – kronjuvelen i en utroligt flot karriere, beslutter Joan at give ham nådesstødet. Hun konfronterer ham med sit livs største offer og røber hemmelighed bag hans karriere.
    Biografpremiere: Torsdag 27. september
    Instruktion: Björn Runge
    Skuespillere: Glenn Close, Christian Slater, Jonathan Pryce, Max Irons m.fl.
    Spilletid: 01:40
    Censur: Frarådes for børn under 7 år

    1t 58min

    Tilladt over 15 år

    Journal 64

    16:00
    Sal 3 Spar Nord
    20:15
    Sal 2 Thiele Holbæk
    VÆLG SPILLETIDSPUNKT
    Nogle håndværkere gør en uhyggelig opdagelse i en ældre københavnsk lejlighed: Bag en falsk mur i lejligheden finder de tre mumificerede lig siddende omkring et spisebord med en ledig plads klar.

    Kriminalkommissær Carl Mørck og hans assistent Assad i Afdeling Q bliver sat til at finde ud af, hvem mumierne er og hvem den fjerde plads er tiltænkt.

    Svarene leder dem til den berygtede kvindeanstalt på Sprogø, hvor misrøgt og lægelige forsøg med tvangssterilisering var en fast del af hverdagen.
    Biografpremiere: Torsdag 4. oktober
    Instruktion: Christoffer Boe
    Skuespillere: Nikolaj Lie Kaas, Fares Fares, Fanny Leander Bornedal
    Spilletid: 01:58
    Censur: Tilladt for børn over 15 år

    1t 30min

    Anbefalet over 7 år

    Julemandens Datter

    16:20
    Sal 4 Perspektiva it
    VÆLG SPILLETIDSPUNKT
    Oppe i Grønland bor den 12-årige Lucia med sin mor Claudia og sin far Julius, bedre kendt som julemanden.

    Lucia går på den internationale julemandsskole, og vil så gerne være julemand. Det må hun bare ikke, for det er kun drenge der får lov til at gå i julemandsklassen.

    Lucia protesterer,og Julemandsskolen giver hende én chance for at bevise, at hun kan være en ligeså god julemandselev som drengene.
    Biografpremiere: Torsdag 8. november
    Instruktion: Christian Dyekjær
    Skuespillere: Ella Testa Kusk, Peter Sejer Winther, Martin Buch
    Spilletid: 01:30
    Censur: Frarådes for børn under 7 år

    1t 43min

    Anbefalet over 7 år

    Den Tid på Året

    18:00
    Sal 2 Thiele Holbæk
    VÆLG SPILLETIDSPUNKT
    Hjemme hos Katrine og Mads, skal man i år atter forsøge at samle hele familien om en traditionsrig juleaften med salmesang og andesteg.

    På en aften som denne skal der være plads til alle, både de fraskilte forældre, den yngste søster og hendes nye mand og ikke mindst familiens teenagedatter, der kæmper for at få sin mors opmærksomhed.

    Under overfladen lurer eksplosionen, der er ligeså antændelig som et tørt grantræ, og da sandhederne begynder at fyge henover bordet, brister enhver illusion om julefreden som vi så inderligt insisterer på.
    Biografpremiere: Torsdag 8. november
    Instruktion: Paprika Steen
    Skuespillere: Paprika Steen, Sofie Gråbøl, Jacob Lohmann, Karen-Lise Mynster, Lars Brygmann m.fl.
    Spilletid: 01:43
    Censur: Frarådes for børn under 7 år

    1t 51min

    Tilladt over 11 år

    To minutters stilhed

    18:25
    B - Sal 3 Spar Nord
    VÆLG SPILLETIDSPUNKT
    B
    Vi er i Østtyskland året er 1956. Kurt og Theo, lave små hemmelige ture til det forjættede Vesten.

    Et oprør i Ungarn bliver slået hårdt ned, de to drenge, og deres gymnasieklasse beslutter at holde to minutters stilhed i solidaritet med de faldne.

    Skoleledelsen reagerer voldsomt på elevernes opførsel - man tolererer ikke systemkritik. De unge bliver bedt om enten at udpege bagmanden for oprøret eller alle bliver smidt ud af skolen.

    Filmen bygger på virkelige begivenheder.
    Biografpremiere: Torsdag 8. november
    Instruktion: Lars Kraume
    Skuespillere: Jonas Dassler, Michael del Coco, Sina Ebell
    Spilletid: 01:51
    Censur: Tilladt for børn over 11 år

    2t 15min

    Tilladt over 15 år

    I Krig og Kærlighed

    18:25
    Sal 4 Perspektiva it
    VÆLG SPILLETIDSPUNKT
    Da Esben deserterer fra krigen, er det for at blive forenet med sin elskede kone Kirstine og deres søn Karl efter 3 år.

    Men alt er ændret i hans fravær... Den charmerende tyske officer Gerhard bejler kraftigt til Kirstines hjerte og rollen som familiefar.

    Esben må sætte alt ind for overlevelse, kærligheden og at redde familien.
    Biografpremiere: Torsdag 15. november
    Instruktion: Kasper Torsting
    Skuespillere: Sebastian Jessen, Rosalinde Mynster, Thure Lindhardt, Ulrich Thomsen
    Spilletid: 02:15
    Censur: Tilladt for børn over 15 år

    2t 15min

    Tilladt over 11 år

    Fantastiske skabninger - Grindelwalds Forbrydelser - 3D

    21:15
    Sal 4 Perspektiva it
    VÆLG SPILLETIDSPUNKT
    Den onde Gellert Grindelwald er undsluppet sit fangeskab, og er med det samme gået i gang med at samle ligesindede følgere.

    I et desperat forsøg på at forhindre Grindewald, søger den unge troldmand, Albus Dumbledore, hjælp fra sin tidligere studerende, Newt Scamander.

    Nu trækkes grænserne endnu en gang op til et dødeligt opgør mellem det gode og det onde i en magisk verden.
    Biografpremiere: Torsdag 15. november
    Instruktion: David Yates
    Skuespillere: Eddie Redmayne, Johnny Depp, Ezra Miller, Kathrine Waterson m.fl.
    Spilletid: 02:15
    Censur: Tilladt for børn over 11 år

    2t 32min

    Tilladt over 15 år

    Suspiria

    21:15
    Sal 3 Spar Nord
    VÆLG SPILLETIDSPUNKT
    'Suspiria' er en genindspilning af Dario Argentos klassiske giallo-gys Suspiria.

    Det er historien om en amerikansk balletdanserinde som under sit ophold på en tysk skole afslører stedets mørke hemmeligheder.

    Gyseren er instrueret af den italienske Luca Guadagnino, der senest står bag den Oscar-vindende film Call Me By Your Name.
    Biografpremiere: Torsdag 15. november
    Instruktion: Luca Guadagnino
    Skuespillere: Chloë Moretz, Dakota Johnson, Tilda Swinton, Mia Goth
    Spilletid: 02:32
    Censur: Tilladt for børn over 15 år

    2t 14min

    Anbefalet over 7 år

    Bohemian Rhapsody

    21:15
    Sal 1 Eggers og Vester
    VÆLG SPILLETIDSPUNKT
    Bohemian Rhapsody er en hyldest til Queen, deres musik og deres ekstraordinære forsanger Freddie Mercury, der trodsede stereotyper og konventioner, og blev en af de mest elskede entertainere verden over.

    Filmen følger bandets fremgang gennem deres ikoniske sange og revolutionerende lyd, deres nedtur i takt med at Mercurys livsstil ryger ud af kontrol, og deres triumferende genforening ved Live Aid, hvor Mercury, der står overfor en livstruende sygdom, leder bandet gennem en af de mest fantastiske optrædener i rockmusikkens historie.

    Filmen fastslår kulturarven fra et band der altid var mere som en familie, og som fortsætter med at inspirere outsiders, drømmere og musikelsker den dag i dag.
    Biografpremiere: Torsdag 1. november
    Instruktion: Dexter Fletcher, Bryan Singer
    Skuespillere: Rami Malek, Mike Myers, Joseph Mazzello, Ben Hardy, Aidan Gillen m.fl.
    Spilletid: 02:14
    Censur: Frarådes for børn under 7 år

    fredag 16. november

    Fantastiske skabninger - Grindelwalds Forbrydelser - 2D


    The Wife


    Journal 64


    Julemandens Datter


    Den Tid på Året


    I Krig og Kærlighed


    Bohemian Rhapsody


    Fantastiske skabninger - Grindelwalds Forbrydelser - 3D


    Suspiria


      lørdag 17. november

      Fantastiske skabninger - Grindelwalds Forbrydelser - 2D


      De utrolige 2 - DK tale 2D


      Team Albert


      Iqbal og Den Indiske Juvel


      Bohemian Rhapsody


      Vildheks


      Julemandens Datter


      Smallfoot - DK tale


      Nøddeknækkeren og de fire kongeriger 2D


      First Man


      Journal 64


      Den Tid på Året


      I Krig og Kærlighed


      Fantastiske skabninger - Grindelwalds Forbrydelser - 3D


      Venom


        søndag 18. november

        Vildheks


        Smallfoot - DK tale


        Julemandens Datter


        Bohemian Rhapsody


        Den Tid på Året


        Lykke-Per


        Nøddeknækkeren og de fire kongeriger 2D


        Journal 64


        Fantastiske skabninger - Grindelwalds Forbrydelser - 2D


        I Krig og Kærlighed


        Fantastiske skabninger - Grindelwalds Forbrydelser - 3D


        Venom


          mandag 19. november

          Den Tid på Året


          I Krig og Kærlighed


          Lykke-Per


          Julemandens Datter


          Fantastiske skabninger - Grindelwalds Forbrydelser - 3D


          To minutters stilhed


          B

          Fantastiske skabninger - Grindelwalds Forbrydelser - 2D


          Bohemian Rhapsody


          Suspiria


          Overlord


            tirsdag 20. november

            Fantastiske skabninger - Grindelwalds Forbrydelser - 2D


            The Wife


            Julemandens Datter


            Den Tid på Året


            Life Itself


            B

            To minutters stilhed


            B

            Comedy Tour - November show


            Bohemian Rhapsody


            Suspiria


              onsdag 21. november

              Bohemian Rhapsody


              Den Tid på Året


              I Krig og Kærlighed


              Lykke-Per


              Julemandens Datter


              Fantastiske skabninger - Grindelwalds Forbrydelser - 3D


              To minutters stilhed


              B

              Fantastiske skabninger - Grindelwalds Forbrydelser - 2D


              Overlord


                torsdag 22. november

                The Wife


                Julemandens Datter


                Den Tid på Året


                Life Itself


                Journal 64


                Fantastiske skabninger - Grindelwalds Forbrydelser - 2D


                Brakland


                B

                Bohemian Rhapsody


                I Krig og Kærlighed


                Widows


                  fredag 23. november

                  The Wife


                  Julemandens Datter


                  Den Tid på Året


                  Fantastiske skabninger - Grindelwalds Forbrydelser - 2D


                  Journal 64


                  I Krig og Kærlighed


                  Bohemian Rhapsody


                  Life Itself


                  Widows


                    lørdag 24. november

                    Nøddeknækkeren og de fire kongeriger 2D


                    Julemandens Datter


                    De utrolige 2 - DK tale 2D


                    Smallfoot - DK tale


                    Fantastiske skabninger - Grindelwalds Forbrydelser - 2D


                    Grinchen - DK Tale


                    B

                    I Krig og Kærlighed


                    Den Tid på Året


                    Bohemian Rhapsody


                    Journal 64


                    Brakland


                    Widows


                      søndag 25. november

                      Julemandens Datter


                      Vildheks


                      Smallfoot - DK tale


                      The Wife


                      Fantastiske skabninger - Grindelwalds Forbrydelser - 2D


                      Grinchen - DK Tale


                      B

                      Lykke-Per


                      Nøddeknækkeren og de fire kongeriger 2D


                      Bohemian Rhapsody


                      Den Tid på Året


                      Journal 64


                      I Krig og Kærlighed


                      Te med damerne


                      Widows


                        mandag 26. november

                        Brakland


                        B

                        A Star Is Born


                        B

                        Robin Hood


                          tirsdag 27. november

                          Brakland


                          B

                            onsdag 28. november

                            Den Tid på Året


                            T

                            I Krig og Kærlighed


                            T

                            The Girl In The Spider's Web


                            T

                            Fantastiske skabninger - Grindelwalds Forbrydelser - 2D


                            T

                            The Wife


                            T

                            Journal 64


                            T

                            Bohemian Rhapsody


                            T

                            Brakland


                            B

                            DKT: Kongens Fald


                              torsdag 29. november

                              The House That Jack Built


                              B

                                lørdag 1. december

                                The House That Jack Built


                                B

                                  søndag 2. december

                                  The House That Jack Built


                                  B

                                    mandag 3. december

                                    The House That Jack Built


                                    B

                                    ROH 2018: Nøddeknækkeren


                                    O

                                      tirsdag 4. december

                                      The House That Jack Built


                                      B

                                      Easy Rider


                                        onsdag 5. december

                                        The House That Jack Built


                                        B

                                          søndag 9. december

                                          ROH 2018: Nøddeknækkeren


                                          O

                                            onsdag 12. december

                                            Happy Ending


                                            G

                                              fredag 14. december

                                              Ternet Ninja


                                              B

                                                lørdag 15. december

                                                Ternet Ninja


                                                B

                                                  søndag 16. december

                                                  Ternet Ninja


                                                  B

                                                    onsdag 19. december

                                                    DKT: Alice i Eventyrland


                                                      lørdag 22. december

                                                      The Nightmare Before Christmas - 3D - Eng. tale


                                                        tirsdag 1. januar

                                                        The Mule


                                                        Bumblebee 2D


                                                          lørdag 5. januar

                                                          OPERAKINO 2019: ANDRE RIEU NYTÅRSKONCERT 2019 FRA SYDNEY


                                                          O

                                                            søndag 6. januar

                                                            OPERAKINO 2019: ANDRE RIEU NYTÅRSKONCERT 2019 FRA SYDNEY


                                                            O

                                                              lørdag 19. januar

                                                              Skammerens Datter 2


                                                              G

                                                                søndag 20. januar

                                                                Skammerens Datter 2


                                                                B

                                                                  onsdag 30. januar

                                                                  ROH 2019: La Traviata


                                                                  O